Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Únor - měsíc řezu

Únor - měsíc řezu

V únoru už nám obvykle počasí i zahrada začínají dávat nepatrné signály, že se blíží jaro. Někdy je to přesná předzvěst, někdy právě naopak a jaro se ještě dlouhé týdny neukáže. Ať už je to ale jakkoli, neměli bychom tyto první známky přicházejícího jara brát na lehkou váhu. Určitě bychom měli začít s přípravami a pustit se do ořezávání stromků a keřů.

Jak správně na zimní řez ovocných stromů?

Druhá polovina února a začátek března jsou jako dělané pro první zahrádkářské zásahy po dlouhé zimě. O slovo se hlásí především ovocné stromky, které vyžadují naši pozornost. Pozor na to, abychom se do řezů nepustili v den, kdy teplota klesne pod nulu. V takovém případě ohrožujeme zdraví a další růst stromků.

U mladých stromů provádíme tzv. výchovný řez, kdy formujeme jejich koruny tak, aby byly pevné a připravené pro bohatou úrodu. U peckovin se výchovný řez provádí do čtyř let života, u jádrovin je to zpravidla do pěti let a u bobulovin maximálně do tří let.

Výhony, které směřují dovnitř koruny odstraňujeme, stejně tak ořezáváme i nežádoucí obrost. Nezapomeňte, že kvalita výchovného řezu bude mít vliv na plodnost stromu i jejího případného oddálení.

Kromě výchovného řezu provádíme také udržovací řez. Ten se ale v tomto období týká jen jabloní a hrušní. Tento řez by měl sloužit pouze k provzdušnění koruny a ořezání plodonosných větví.

U těchto řezů nezapomínejte na správnou techniku, pokud byste ji nedodrželi, narušíte tím obranyschopnost stromu proti napadení patogenů. Správný postup je, když řez provádíte asi 2 mm od paty výhonu.

Nezapomínejme ani na ořez keřů

Z keřů ořezáváme především rybízy, angrešty, maliníky, ostružiníky a vinné révy. Zimní řez by měl keříkům napomoct s prosvětlením a vytvarováním provzdušněné koruny. Ani u keřů rozhodně řezy neprovádíme v mrazu nebo v den, kdy mrazy očekáváme.

Pokud nebudeme lenit a do zimních ořezů se pustíme a provedeme je správně, stromky a keře se nám brzy odmění bohatou úrodou.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Lednová zahrada

Lednová zahrada

Mohlo by se zdát, že se zahrada na dobu zimních měsíců kompletně uložila ke spánku, ale není to tak úplně pravda. V každém období se nějaká ta prospěšná práce na zahrádce najde, v zimě jí ale může být méně. Neměli bychom však zapomínat na některé důležité věci, které je třeba v lednu zařídit.
Lednová zahrada
Zahrada a její funkce o Vánocích

Zahrada a její funkce o Vánocích

V prosinci už nás práce na zahradě téměř nezaměstnávají, o vše je postaráno a připraveno na zimu. Určitě ale nesmíme zapomenout zahradu ještě jednou zkontrolovat a ujistit se, že je všechno tak, jak má být.
Zahrada a její funkce o Vánocích
Nejvyšší čas na sběr Aronie!

Nejvyšší čas na sběr Aronie!

Ukrývá se vám ještě teď v listopadu na zahradě keř aronie obsypaný černými plody? Výborně! Právě nyní totiž nastává nejlepší doba pro její sběr.
Nejvyšší čas na sběr Aronie!