Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Dubnová výsadba ovocných stromků

Dubnová výsadba ovocných stromků

Pokud jste se rozhodli v letošním roce zasadit ovocný strom, duben je pro tuto práci optimální. Další příležitost budete mít znovu v říjnu a listopadu, ale proč čekat tak dlouho, když vám nový stromek může růst a sílit celé jaro a léto? Víte, jak správně na to, aby stromek přežil a dobře se mu dařilo? Dáme vám pár rad, které by se vám mohly hodit a pomoct k co nejlepšímu výsledku.

Kdy se do práce pustit?

Pro sázení ovocných stromků vyberte příhodné počasí. Rozhodně byste se do sázení neměli pouštět, pokud mrzne, nebo když je půda moc rozbahněná. Slunečný den je pro sázení absolutně ideální.


Kupujete stromek? Buďte při výběru ostražití

Opatrní byste měli být už při nákupu dřeviny, kterou chcete sázet. Jestli je stromek v pořádku, to byste měli poznat už z etikety, která je k němu přiložená.

Další faktor, na který byste se měli rozhodně zaměřit, je větvení stromku. Mělo by být bohaté a pravidelné. Zkontrolujte také, jestli jsou v pořádku kořeny a jestli nezasychají.


Pár tipů, než stromek zasadíte

Aby se stromku lépe dařilo, je dobré dodržovat některé osvědčené postupy. Často se doporučuje zastřihnout kořeny a vložit je na několik hodin do vody. Můžete také vyzkoušet zasypávat strom zeminou obohacenou o kompost. Ke stromku byste také rozhodně měli připevnit opěrný kůl, ke kterému dřevinu přivážete. Mladý stromek bude oporu rozhodně potřebovat, aby ho vítr nepovalil.


Začínáme s výsadbou

Velikost jámy, kteoru pro strom vykopeme, by měla odpovídat potřebám konkrétní dřeviny a stavu půdy. Obecně se dá říct, že ideální rozměry jsou 40-50 cm pro hloubku a cca 60 cm pro šířku. Stromek zasadíme a zahrneme půdou a nad zarovnanou zem ještě navršíme cca o 5 cm více zeminy. Strom na závěr důkladně zalijeme vodou.


A ještě jeden tip na závěr - aby měl stromek dostatečné a pravidelné zavlažování i mimo dobu, kdy ho budete zalévat, vytvořte z půdy kolem stromku menší hradbičku, ve které se bude snadno držet srážková voda.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Březen - do skleníku vlezem

Březen - do skleníku vlezem

Březnové práce na zahradě už vyhnaly ven i ty největší opozdilce. Kdo na zahrádku přes celou zimu ani nesáhl, teď možná bude mít hodně co dohánět. Omlazování stromů, úklid větví, příprava nástrojů na novou sezónu - to už byste všechno měli mít za sebou a pokud ne, je nejvyšší čas to dohnat. Jak se starat o stromy, to jsme vám poradili v minulém článku: http://bit.ly/UnorMesicRezuStromu Tentokrát si posvítíme na to, jak začít s pracemi ve skleníku.
Březen - do skleníku vlezem
Únor - měsíc řezu

Únor - měsíc řezu

V únoru už nám obvykle počasí i zahrada začínají dávat nepatrné signály, že se blíží jaro. Někdy je to přesná předzvěst, někdy právě naopak a jaro se ještě dlouhé týdny neukáže. Ať už je to ale jakkoli, neměli bychom tyto první známky přicházejícího jara brát na lehkou váhu. Určitě bychom měli začít s přípravami a pustit se do ořezávání stromků a keřů.
Únor - měsíc řezu
Lednová zahrada

Lednová zahrada

Mohlo by se zdát, že se zahrada na dobu zimních měsíců kompletně uložila ke spánku, ale není to tak úplně pravda. V každém období se nějaká ta prospěšná práce na zahrádce najde, v zimě jí ale může být méně. Neměli bychom však zapomínat na některé důležité věci, které je třeba v lednu zařídit.
Lednová zahrada