Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Dubnová výsadba ovocných stromků

Dubnová výsadba ovocných stromků

Pokud jste se rozhodli v letošním roce zasadit ovocný strom, duben je pro tuto práci optimální. Další příležitost budete mít znovu v říjnu a listopadu, ale proč čekat tak dlouho, když vám nový stromek může růst a sílit celé jaro a léto? Víte, jak správně na to, aby stromek přežil a dobře se mu dařilo? Dáme vám pár rad, které by se vám mohly hodit a pomoct k co nejlepšímu výsledku.

Kdy se do práce pustit?

Pro sázení ovocných stromků vyberte příhodné počasí. Rozhodně byste se do sázení neměli pouštět, pokud mrzne, nebo když je půda moc rozbahněná. Slunečný den je pro sázení absolutně ideální.


Kupujete stromek? Buďte při výběru ostražití

Opatrní byste měli být už při nákupu dřeviny, kterou chcete sázet. Jestli je stromek v pořádku, to byste měli poznat už z etikety, která je k němu přiložená.

Další faktor, na který byste se měli rozhodně zaměřit, je větvení stromku. Mělo by být bohaté a pravidelné. Zkontrolujte také, jestli jsou v pořádku kořeny a jestli nezasychají.


Pár tipů, než stromek zasadíte

Aby se stromku lépe dařilo, je dobré dodržovat některé osvědčené postupy. Často se doporučuje zastřihnout kořeny a vložit je na několik hodin do vody. Můžete také vyzkoušet zasypávat strom zeminou obohacenou o kompost. Ke stromku byste také rozhodně měli připevnit opěrný kůl, ke kterému dřevinu přivážete. Mladý stromek bude oporu rozhodně potřebovat, aby ho vítr nepovalil.


Začínáme s výsadbou

Velikost jámy, kteoru pro strom vykopeme, by měla odpovídat potřebám konkrétní dřeviny a stavu půdy. Obecně se dá říct, že ideální rozměry jsou 40-50 cm pro hloubku a cca 60 cm pro šířku. Stromek zasadíme a zahrneme půdou a nad zarovnanou zem ještě navršíme cca o 5 cm více zeminy. Strom na závěr důkladně zalijeme vodou.


A ještě jeden tip na závěr - aby měl stromek dostatečné a pravidelné zavlažování i mimo dobu, kdy ho budete zalévat, vytvořte z půdy kolem stromku menší hradbičku, ve které se bude snadno držet srážková voda.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Zahrada v červnu

Zahrada v červnu

V červnu už máme za sebou tu náročnější práci na zahradě – rostliny vysety a zasazeny, případně projednoceny, je čas těšit se z prvních květů letniček a už i z plodů naší práce. Například červnové třešně už lákají svou sladkostí k ochutnání. Je čas pro odpočinek ve stinném koutku zahrádky.
Zahrada v červnu
Péče o promáčený trávník

Péče o promáčený trávník

Májový deštík nás v tomto roce nezklamal a ukázal se v plné parádě. Květen nám propršel téměř celý a slunečné dny bychom napočítali na prstech. Meteorologové pro další období předpovídají spíše velká sucha, vypadá to, že za tento propršený měsíc můžeme být rádi. Některým z vás teď ale možná dům obklopuje promáčený trávník. Víte si s ním rady? Co dělat, aby se nezničli a byl zase krásný?
Péče o promáčený trávník