Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Je-li na Martina mlha, přijde mírná zima!

Je-li na Martina mlha, přijde mírná zima!

Opravdový konec zahrádkářské sezóny přichází s listopadem. Přicházející zimu můžeme cítit všude, v půdě, vzduchu i v celkové ospalosti všech živých tvorů. Pár maličkostí a drobností ale musíme na zahradě provést i v jedenáctém měsíci roku. Pak už vás ale skutečně čeká tolik zasloužený odpočinek. Konečně můžete užívat tepla domova i dobrého jídla a pomalu se těšit na Vánoce, které pro mnohé děti i dospělé značí ten nejkrásnější svátek v roce.

V listopadu vaše zahrada stále hraje všemi barvami, barevná paleta popadaného listí je krásná na pohled, ale čas od času je rozumné jeho množství zredukovat a listí pořádně shrabat.

Listopad se také nese ve znamení celkového úklidu toho, co přes zimu již nebude potřeba, a sklizni všeho ještě doposud nesklizeného. Ze stromů i ze země posbírejte všechny ovocné plody, ať nedojde k šíření nežádoucích chorob. 

Z hadic a všech ostatních zavlažovacích systémů se musí vypustit voda a než opět přijdou na scénu příští jaro, je nutné je uložit na bezpečné místo.

Prázdné by měly být i všechny sudy a barely na vodu. Nechat je zamrznout opravdu nedoporučujeme.


Vyhraďte si odpoledne nebo třeba i dvě na důkladné očištění a v případě potřeby i opravení veškerého vašeho zahradního nářadí i techniky. Uvidíte, že se vám takovéto preventivní ošetření příští sezónu vyplatí.


Než půda nadobro zamrzne, vysaďte poslední stromky, keře a další dřeviny. 

Pokud jste tak neučinili již v říjnu, na začátku měsíce je stále ještě vhodná doba k vysazení jarního zelí, česneku nebo zimní cibulky. 


Nezapomeňte se postarat také o živý plot a zastřihněte jej.

Všechny listnaté, jehličnaté stromy, stromky i keře, které na zahradě máte, ještě naposledy opravdu důkladně zalejte. Co k takovému úkonu použít určitě víte. Zahradní hadice Valmon vás nikdy nezklamou.


Úplně poslední dokvétající květiny a plody jsou například chryzantémy, listopadky, hvězdnice nebo kadeřávek. Všechny ostatní rostliny však před mrazem musíte pořádně ochránit. Především ty citlivější je třeba zakrýt listím nebo kompostem a pevně zafixovat, aby je vítr nerozfoukal.

A teď už konečně k tomu netrpělivě očekávanému odpočinku. Přejeme vám úspěšný listopad, prosinec plný lenošení a hlavně mírnou zimu!

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Vypěstujte si vlastní vánoční stromeček

Vypěstujte si vlastní vánoční stromeček

Letos, a pravděpodobně ani na příští Vánoce, to sice už nestihnete, ale přichází ideální čas se alespoň zamyslet nad tím, jestli by nebylo od věci se v letech nadcházejících pokusit vypěstovat vlastní vánoční stromeček. Stromeček je bytostným symbolem Vánoc. Vůně jehličí provoní celý domov a vytvoří tak nezaměnitelnou atmosféru, která tolik přispívá k celkové magické náladě těchto svátků. A co může být krásnějšího, než rodinná pohoda, spousta dobrého jídla a pití, a dárečky, které pod stromečkem
Vypěstujte si vlastní vánoční stromeček
Přípravy na zimu a zahrada v říjnu

Přípravy na zimu a zahrada v říjnu

Říjen - to znamená pravý, nefalšovaný podzim! Někdo ho miluje, další zase smutní po právě uplynulém létu a příznivých teplotách. Babí léto je nenávratně pryč, stromy hrají všemi barvami a země je zasypána spadlým listím. Ať už podzim rádi máte nebo nemáte, nemůžete mu upřít určité melancholické kouzlo.
Přípravy na zimu a zahrada v říjnu
Práce na zahradě v září? Je jí víc, než by se zdálo!

Práce na zahradě v září? Je jí víc, než by se zdálo!

Ani v září na vás nečeká zasloužený odpočinek, protože na zahradě stále zůstává práce habaděj. Vlastně se dá říct, že je jí za celý rok snad nejvíc. Jelikož se blíží zima, tedy období, kdy roste jen máloco, je třeba se na nepříznivé podmínky pořádně připravit.
Práce na zahradě v září? Je jí víc, než by se zdálo!