Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Práce na zahradě v září? Je jí víc, než by se zdálo!

Práce na zahradě v září? Je jí víc, než by se zdálo!

Ani v září na vás nečeká zasloužený odpočinek, protože na zahradě stále zůstává práce habaděj. Vlastně se dá říct, že je jí za celý rok snad nejvíc. Jelikož se blíží zima, tedy období, kdy roste jen máloco, je třeba se na nepříznivé podmínky pořádně připravit.

Lidé, stejně jako další tvorové z říše zvířat, si musí obstarat bohaté zásoby, aby zimu přečkali. V dnešní době supermarketů, které jsou otevřené bez ohledu na to, jaké je zrovna roční období, se hladovění sice už bát nemusíme, ale stále je někdy příhodné, a hlavně pěkné, nespoléhat se jen na vnější síly a udělat si vlastní zimní zásoby, souhlasíte?

V září dozrává většina letní úrody. Jablka, hrušky, švestky, broskve nebo ostružiny jsou nejen zdrojem mnoha cenných vitamínů, ale jsou také velmi chutné. Co si z nich připravíte, tomu se meze nekladou. Může to být třeba marmeláda, kompot nebo mošt. Ovoce si také můžete prostě jen zavařit.

Kromě sladkého ovoce se v září typicky sklízí také jeřáb, rakytník nebo šípky. Pokud jste jedni z těch, co si rádi vše připraví sami, z jeřabin si můžete udělat vlastní domácí koření, které se skvěle hodí k mnoha různým pokrmům včetně omáček, zvěřiny nebo kompotů. Výtečně se hodí také jako dochucovadlo vína nebo sirupů.

Z rakytníku a šípku si zase můžete připravit vlastní čaj, který vám v zimních dnech určitě přijde vhod.

Sezóna končí rovněž i pro vlašské a lískové ořechy. Tyto plody patří mezi to nejzdravější, co můžete zařadit do svého jídelníčku.

Září je taktéž optimální dobou k tomu vysadit jarní cibuloviny jako jsou tulipány, bledule, sněženky nebo kosatce, které vám příští rok zase budou zdobit zahradu.

Nezapomeňte se na období mrazu a nízkých teplot důkladně připravit a veškeré rostliny, kterým mráz nedělá dobře, řádně zazimujte. Posekejte a pohnojte trávník.

Se záleváním to zase taky moc nepřehánějte, vždy se řiďte aktuálním počasí a podmínkami.

Nuže a nyní už zbývá vám jen popřát mnoho zdaru, štědrou úrodu a mírnou zimu! 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Srpnové práce na zahradě neutuchají

Srpnové práce na zahradě neutuchají

Ať si kdo chce, co chce, říká, v srpnu ještě do rybníka! Toto české pořekadlo je mile tematické, co myslíte? Letní teploty sice stále vládnou plnou silou, koupání a vodní radovánky jsou pořád v plném proudu, ale sem tam už ve vzduchu můžete ucítit nenápadný závan přicházejícího podzimu.
Srpnové práce na zahradě neutuchají
Červencové práce na zahradě volají

Červencové práce na zahradě volají

Už jste někdy přemýšleli, jak vznikl název červenec? Tento měsíc označuje období, kdy už všechno červené ovoce dozraje. To znamená, že sklidíme většinu letních plodů. Co je lepšího, než vlastní čerstvé potraviny?
Červencové práce na zahradě volají
Zahrada v červnu

Zahrada v červnu

V červnu už máme za sebou tu náročnější práci na zahradě – rostliny vysety a zasazeny, případně projednoceny, je čas těšit se z prvních květů letniček a už i z plodů naší práce. Například červnové třešně už lákají svou sladkostí k ochutnání. Je čas pro odpočinek ve stinném koutku zahrádky.
Zahrada v červnu