Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Přípravy na zimu a zahrada v říjnu

Přípravy na zimu a zahrada v říjnu

Říjen - to znamená pravý, nefalšovaný podzim! Někdo ho miluje, další zase smutní po právě uplynulém létu a příznivých teplotách. Babí léto je nenávratně pryč, stromy hrají všemi barvami a země je zasypána spadlým listím. Ať už podzim rádi máte nebo nemáte, nemůžete mu upřít určité melancholické kouzlo.

Příroda se připravuje na zimu a stejné přípravy by neměly minout ani vás a vaši zahradu.

Jak už bylo napsáno, říjen a podzimní období se celkově nese ve znamení příprav na nastávající zimní teploty a nastávající příští sezónu.


Znamená to, že sklidit se musí všechno, co jste zatím ještě sklidit nestačili - jablka, hrušky, vlašské ořechy nebo rajčata, okurky a lilky.

Naopak zase nemusíte spěchat se sklizní čínského a pekingského zelí. Jedná se o zeleninu s tuhým kořínkem a trocha zimy jí neuškodí. Stejně tak nepospíchejte se sklizní kadeřávku, kterému mrazík dokonce svědčí.


Říjen je také ideálním obdobím k tomu zasít kořenovou zeleninu, mrkev především, mráz jí nevadí a na jaře potom zcela jistě vyraší. Vysadit můžete tulipány, modřence, hyacinty, kosatce i česnek a cibuli, a to nejlépe ještě předtím než přijdou opravdu velké mrazy. Pokud v ovzduší stále ještě cítíte poslední záchvěvy babího léta, vysaďte i narcisy.


Pokud vaši zahradu zdobí ovocné nebo okrasné dřeviny, v říjnu určitě nezapomeňte na jejich výsadbu a správnou zálivku. A na to přece máte hadice od nás.


Je potřeba také zrýt všechny záhony, které budete osévat zase až příští rok. Doporučujeme pohnojit bramborové záhony.


Trávník zhruba v polovině měsíce posečte pro tento rok naposledy. Než nastane skutečná zima, je třeba, aby ještě trochu poporostl.

S říjnem nadchází konečně trocha toho zaslouženého odpočinku a hlavně potěšení z toho, co se vám v předchozích měsících urodilo. A my vám přejeme, abyste si užili jen co největší domácí pohodu a aby vás mráz moc nekousal.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Vypěstujte si vlastní vánoční stromeček

Vypěstujte si vlastní vánoční stromeček

Letos, a pravděpodobně ani na příští Vánoce, to sice už nestihnete, ale přichází ideální čas se alespoň zamyslet nad tím, jestli by nebylo od věci se v letech nadcházejících pokusit vypěstovat vlastní vánoční stromeček. Stromeček je bytostným symbolem Vánoc. Vůně jehličí provoní celý domov a vytvoří tak nezaměnitelnou atmosféru, která tolik přispívá k celkové magické náladě těchto svátků. A co může být krásnějšího, než rodinná pohoda, spousta dobrého jídla a pití, a dárečky, které pod stromečkem
Vypěstujte si vlastní vánoční stromeček
Je-li na Martina mlha, přijde mírná zima!

Je-li na Martina mlha, přijde mírná zima!

Opravdový konec zahrádkářské sezóny přichází s listopadem. Přicházející zimu můžeme cítit všude, v půdě, vzduchu i v celkové ospalosti všech živých tvorů. Pár maličkostí a drobností ale musíme na zahradě provést i v jedenáctém měsíci roku. Pak už vás ale skutečně čeká tolik zasloužený odpočinek. Konečně můžete užívat tepla domova i dobrého jídla a pomalu se těšit na Vánoce, které pro mnohé děti i dospělé značí ten nejkrásnější svátek v roce.
Je-li na Martina mlha, přijde mírná zima!
Práce na zahradě v září? Je jí víc, než by se zdálo!

Práce na zahradě v září? Je jí víc, než by se zdálo!

Ani v září na vás nečeká zasloužený odpočinek, protože na zahradě stále zůstává práce habaděj. Vlastně se dá říct, že je jí za celý rok snad nejvíc. Jelikož se blíží zima, tedy období, kdy roste jen máloco, je třeba se na nepříznivé podmínky pořádně připravit.
Práce na zahradě v září? Je jí víc, než by se zdálo!