Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Únor - měsíc řezu

Únor - měsíc řezu

V únoru už nám obvykle počasí i zahrada začínají dávat nepatrné signály, že se blíží jaro. Někdy je to přesná předzvěst, někdy právě naopak a jaro se ještě dlouhé týdny neukáže. Ať už je to ale jakkoli, neměli bychom tyto první známky přicházejícího jara brát na lehkou váhu. Určitě bychom měli začít s přípravami a pustit se do ořezávání stromků a keřů.

Jak správně na zimní řez ovocných stromů?

Druhá polovina února a začátek března jsou jako dělané pro první zahrádkářské zásahy po dlouhé zimě. O slovo se hlásí především ovocné stromky, které vyžadují naši pozornost. Pozor na to, abychom se do řezů nepustili v den, kdy teplota klesne pod nulu. V takovém případě ohrožujeme zdraví a další růst stromků.

U mladých stromů provádíme tzv. výchovný řez, kdy formujeme jejich koruny tak, aby byly pevné a připravené pro bohatou úrodu. U peckovin se výchovný řez provádí do čtyř let života, u jádrovin je to zpravidla do pěti let a u bobulovin maximálně do tří let.

Výhony, které směřují dovnitř koruny odstraňujeme, stejně tak ořezáváme i nežádoucí obrost. Nezapomeňte, že kvalita výchovného řezu bude mít vliv na plodnost stromu i jejího případného oddálení.

Kromě výchovného řezu provádíme také udržovací řez. Ten se ale v tomto období týká jen jabloní a hrušní. Tento řez by měl sloužit pouze k provzdušnění koruny a ořezání plodonosných větví.

U těchto řezů nezapomínejte na správnou techniku, pokud byste ji nedodrželi, narušíte tím obranyschopnost stromu proti napadení patogenů. Správný postup je, když řez provádíte asi 2 mm od paty výhonu.

Nezapomínejme ani na ořez keřů

Z keřů ořezáváme především rybízy, angrešty, maliníky, ostružiníky a vinné révy. Zimní řez by měl keříkům napomoct s prosvětlením a vytvarováním provzdušněné koruny. Ani u keřů rozhodně řezy neprovádíme v mrazu nebo v den, kdy mrazy očekáváme.

Pokud nebudeme lenit a do zimních ořezů se pustíme a provedeme je správně, stromky a keře se nám brzy odmění bohatou úrodou.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Budeme v televizi

Budeme v televizi

1.6.2019 se na nás můžete těšit v pořadu Rady ptáka Loskutáka.
Budeme v televizi
Dubnová výsadba ovocných stromků

Dubnová výsadba ovocných stromků

Pokud jste se rozhodli v letošním roce zasadit ovocný strom, duben je pro tuto práci optimální. Další příležitost budete mít znovu v říjnu a listopadu, ale proč čekat tak dlouho, když vám nový stromek může růst a sílit celé jaro a léto? Víte, jak správně na to, aby stromek přežil a dobře se mu dařilo? Dáme vám pár rad, které by se vám mohly hodit a pomoct k co nejlepšímu výsledku.
Dubnová výsadba ovocných stromků
Březen - do skleníku vlezem

Březen - do skleníku vlezem

Březnové práce na zahradě už vyhnaly ven i ty největší opozdilce. Kdo na zahrádku přes celou zimu ani nesáhl, teď možná bude mít hodně co dohánět. Omlazování stromů, úklid větví, příprava nástrojů na novou sezónu - to už byste všechno měli mít za sebou a pokud ne, je nejvyšší čas to dohnat. Jak se starat o stromy, to jsme vám poradili v minulém článku: http://bit.ly/UnorMesicRezuStromu Tentokrát si posvítíme na to, jak začít s pracemi ve skleníku.
Březen - do skleníku vlezem