Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Únor - měsíc řezu

Únor - měsíc řezu

V únoru už nám obvykle počasí i zahrada začínají dávat nepatrné signály, že se blíží jaro. Někdy je to přesná předzvěst, někdy právě naopak a jaro se ještě dlouhé týdny neukáže. Ať už je to ale jakkoli, neměli bychom tyto první známky přicházejícího jara brát na lehkou váhu. Určitě bychom měli začít s přípravami a pustit se do ořezávání stromků a keřů.

Jak správně na zimní řez ovocných stromů?

Druhá polovina února a začátek března jsou jako dělané pro první zahrádkářské zásahy po dlouhé zimě. O slovo se hlásí především ovocné stromky, které vyžadují naši pozornost. Pozor na to, abychom se do řezů nepustili v den, kdy teplota klesne pod nulu. V takovém případě ohrožujeme zdraví a další růst stromků.

U mladých stromů provádíme tzv. výchovný řez, kdy formujeme jejich koruny tak, aby byly pevné a připravené pro bohatou úrodu. U peckovin se výchovný řez provádí do čtyř let života, u jádrovin je to zpravidla do pěti let a u bobulovin maximálně do tří let.

Výhony, které směřují dovnitř koruny odstraňujeme, stejně tak ořezáváme i nežádoucí obrost. Nezapomeňte, že kvalita výchovného řezu bude mít vliv na plodnost stromu i jejího případného oddálení.

Kromě výchovného řezu provádíme také udržovací řez. Ten se ale v tomto období týká jen jabloní a hrušní. Tento řez by měl sloužit pouze k provzdušnění koruny a ořezání plodonosných větví.

U těchto řezů nezapomínejte na správnou techniku, pokud byste ji nedodrželi, narušíte tím obranyschopnost stromu proti napadení patogenů. Správný postup je, když řez provádíte asi 2 mm od paty výhonu.

Nezapomínejme ani na ořez keřů

Z keřů ořezáváme především rybízy, angrešty, maliníky, ostružiníky a vinné révy. Zimní řez by měl keříkům napomoct s prosvětlením a vytvarováním provzdušněné koruny. Ani u keřů rozhodně řezy neprovádíme v mrazu nebo v den, kdy mrazy očekáváme.

Pokud nebudeme lenit a do zimních ořezů se pustíme a provedeme je správně, stromky a keře se nám brzy odmění bohatou úrodou.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí
Jaro v zahradě

Jaro v zahradě

Máme tady březen! Příroda se pomalu začíná probouzet ze zimního spánku a jaro tady bude co by dup. Slunce hřeje každým dnem víc a víc a pro zahrádkáře to znamená, že nastává období setí a každodenní péče o rozrůstající se rostliny. Tak na nic nečekejte a dejte se do práce!
Jaro v zahradě