Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Únor - měsíc řezu

Únor - měsíc řezu

V únoru už nám obvykle počasí i zahrada začínají dávat nepatrné signály, že se blíží jaro. Někdy je to přesná předzvěst, někdy právě naopak a jaro se ještě dlouhé týdny neukáže. Ať už je to ale jakkoli, neměli bychom tyto první známky přicházejícího jara brát na lehkou váhu. Určitě bychom měli začít s přípravami a pustit se do ořezávání stromků a keřů.

Jak správně na zimní řez ovocných stromů?

Druhá polovina února a začátek března jsou jako dělané pro první zahrádkářské zásahy po dlouhé zimě. O slovo se hlásí především ovocné stromky, které vyžadují naši pozornost. Pozor na to, abychom se do řezů nepustili v den, kdy teplota klesne pod nulu. V takovém případě ohrožujeme zdraví a další růst stromků.

U mladých stromů provádíme tzv. výchovný řez, kdy formujeme jejich koruny tak, aby byly pevné a připravené pro bohatou úrodu. U peckovin se výchovný řez provádí do čtyř let života, u jádrovin je to zpravidla do pěti let a u bobulovin maximálně do tří let.

Výhony, které směřují dovnitř koruny odstraňujeme, stejně tak ořezáváme i nežádoucí obrost. Nezapomeňte, že kvalita výchovného řezu bude mít vliv na plodnost stromu i jejího případného oddálení.

Kromě výchovného řezu provádíme také udržovací řez. Ten se ale v tomto období týká jen jabloní a hrušní. Tento řez by měl sloužit pouze k provzdušnění koruny a ořezání plodonosných větví.

U těchto řezů nezapomínejte na správnou techniku, pokud byste ji nedodrželi, narušíte tím obranyschopnost stromu proti napadení patogenů. Správný postup je, když řez provádíte asi 2 mm od paty výhonu.

Nezapomínejme ani na ořez keřů

Z keřů ořezáváme především rybízy, angrešty, maliníky, ostružiníky a vinné révy. Zimní řez by měl keříkům napomoct s prosvětlením a vytvarováním provzdušněné koruny. Ani u keřů rozhodně řezy neprovádíme v mrazu nebo v den, kdy mrazy očekáváme.

Pokud nebudeme lenit a do zimních ořezů se pustíme a provedeme je správně, stromky a keře se nám brzy odmění bohatou úrodou.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Zahrada v červnu

Zahrada v červnu

V červnu už máme za sebou tu náročnější práci na zahradě – rostliny vysety a zasazeny, případně projednoceny, je čas těšit se z prvních květů letniček a už i z plodů naší práce. Například červnové třešně už lákají svou sladkostí k ochutnání. Je čas pro odpočinek ve stinném koutku zahrádky.
Zahrada v červnu
Péče o promáčený trávník

Péče o promáčený trávník

Májový deštík nás v tomto roce nezklamal a ukázal se v plné parádě. Květen nám propršel téměř celý a slunečné dny bychom napočítali na prstech. Meteorologové pro další období předpovídají spíše velká sucha, vypadá to, že za tento propršený měsíc můžeme být rádi. Některým z vás teď ale možná dům obklopuje promáčený trávník. Víte si s ním rady? Co dělat, aby se nezničli a byl zase krásný?
Péče o promáčený trávník