Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Vypěstujte si vlastní vánoční stromeček

Vypěstujte si vlastní vánoční stromeček

Letos, a pravděpodobně ani na příští Vánoce, to sice už nestihnete, ale přichází ideální čas se alespoň zamyslet nad tím, jestli by nebylo od věci se v letech nadcházejících pokusit vypěstovat vlastní vánoční stromeček. Stromeček je bytostným symbolem Vánoc. Vůně jehličí provoní celý domov a vytvoří tak nezaměnitelnou atmosféru, která tolik přispívá k celkové magické náladě těchto svátků. A co může být krásnějšího, než rodinná pohoda, spousta dobrého jídla a pití, a dárečky, které pod stromečkem

Počínaje koncem listopadu a po téměř celý prosinec se stálezelené jehličnany prodávají ve velkém. Bohužel mnoho z nich se i ve velkém vyhodí a život stromu tak přijde v podstatě vniveč. Pokud chcete rozumný kompromis mezi tím, že netoužíte podporovat vánoční stromečkový velkobusiness, ale stále chcete, aby vám obývací pokoj zdobil skutečný smrk, jedle či borovice, možností je vypěstovat si vánoční stromeček sami. 

Pravda, jehličnan nevyroste za noc, takže pokud chcete vánoční stromeček z vlastní zahrady, musíte si pár let počkat. Výhodou je i to, že za pár let nebudou jehličnany zdobit pouze váš obývák o vánočním čase, ale porostou vám i na zahradě. Jak už bylo napsáno, jehličnany si drží svou sytě zelenou barvu celoročně, čímž tvoří příjemný kontrast se sněhobílou, a každou zahradu do nezanedbatelné míry zútulní.

Další výhodou je i to, že pěstování jehličnanů není nikterak náročné, jelikož se nejedná o choulostivé dřeviny. Žádná přehnaná péče není tudíž potřeba.

U nás v Česku je nejčastějším typem vánočních jehličnanů smrk ztepilý, jedle kavkazská nebo borovice černá. Před tím, než se však pustíte do výsadby a samotného pěstování toho či onoho druhu jehličnanu, zjistěte si, zda vámi zvolený typ potřebuje sluneční paprsky a svit, nebo naopak prostředí, které bude spíš vlhčí. Zásadní je také to, aby byly stromečky vysazeny v prostředí, které bude co nejvíce podobné jejich přirozeným podmínkám. Vaše zahrada by tedy měla disponovat dostatečnou hloubkou země. 

V teplých obdobích jara a léta je také důležité jehličnanům poskytnou důkladnou výživu v podobě zálivky. Jako podpůrný produkt k výživě můžete využít také hnojiva.

A co vy? Už na zahradě některé jehličnany máte? Nebo se je chystáte pěstovat?


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Je-li na Martina mlha, přijde mírná zima!

Je-li na Martina mlha, přijde mírná zima!

Opravdový konec zahrádkářské sezóny přichází s listopadem. Přicházející zimu můžeme cítit všude, v půdě, vzduchu i v celkové ospalosti všech živých tvorů. Pár maličkostí a drobností ale musíme na zahradě provést i v jedenáctém měsíci roku. Pak už vás ale skutečně čeká tolik zasloužený odpočinek. Konečně můžete užívat tepla domova i dobrého jídla a pomalu se těšit na Vánoce, které pro mnohé děti i dospělé značí ten nejkrásnější svátek v roce.
Je-li na Martina mlha, přijde mírná zima!
Přípravy na zimu a zahrada v říjnu

Přípravy na zimu a zahrada v říjnu

Říjen - to znamená pravý, nefalšovaný podzim! Někdo ho miluje, další zase smutní po právě uplynulém létu a příznivých teplotách. Babí léto je nenávratně pryč, stromy hrají všemi barvami a země je zasypána spadlým listím. Ať už podzim rádi máte nebo nemáte, nemůžete mu upřít určité melancholické kouzlo.
Přípravy na zimu a zahrada v říjnu
Práce na zahradě v září? Je jí víc, než by se zdálo!

Práce na zahradě v září? Je jí víc, než by se zdálo!

Ani v září na vás nečeká zasloužený odpočinek, protože na zahradě stále zůstává práce habaděj. Vlastně se dá říct, že je jí za celý rok snad nejvíc. Jelikož se blíží zima, tedy období, kdy roste jen máloco, je třeba se na nepříznivé podmínky pořádně připravit.
Práce na zahradě v září? Je jí víc, než by se zdálo!