Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Zahrada v červnu

Zahrada v červnu

V červnu už máme za sebou tu náročnější práci na zahradě – rostliny vysety a zasazeny, případně projednoceny, je čas těšit se z prvních květů letniček a už i z plodů naší práce. Například červnové třešně už lákají svou sladkostí k ochutnání. Je čas pro odpočinek ve stinném koutku zahrádky.

Ale ruce do klína úplně složit nejde. Vždy se najde něco, co se na zahradě musí udělat. Co od vás vaše zahrada čeká v červnu?

  • Pokud je červen suchý a horký, jako je tomu letos, nezanedbávejte pořádnou závlahu. Nezapomeňte ani na zalévání stromů. A nejen kořeny. Jestli nějaký čas neprší, klidně zkropte i korunu. K tomu budete jistě potřebovat pořádnou zahradní hadici a nějaký šikovný nástavec. Malý tip: pokud použijete mulčovací kůru, déle zadržíte vláhu a také plevel bude muset víc bojovat, aby prorostl.
  • Ano, plevel – každoroční evergreen. Důležité je zbavovat se ho pravidelně a včas, dokud nevytvoří semena. A pokud už semena má, rozhodně ho nedávejte na kompost. Někdy ruční práce nebere konce, takže pomáhají herbicidy. Jen opatrně, ať neublížíte jiným rostlinám.
  • Máte-li možnost hostit na své zahradě nějaké užitečné živočichy, postarejte se, aby se jim u vás líbilo. Třeba žáby či ropuchy umí vyčistit zahradu od mnoha škůdců, například od nepříjemných slimáků. Udělejte jim malý rybníček či mini mokřad.
  • Nezapomínejte přihnojovat. Mnoho rostlin má náročnou práci – vytvářejí mnoho listů, květů a plodů. Trocha hnojiva do pravidelné zálivky jim pomůže.
  • Už sklízíte třešně? Ponechávejte jim stopky. Naopak višně se dají sklízet i bez stopek. Malý tip: pokud se vám stává, že při sběru třešní lámete malé větvičky, zkuste používat nůžky a třešně odstřihávat. Příští rok tak může být úroda větší. Nebudou totiž scházet ty malé větvičky, na kterých plody rostou.
  • Jahody – rubíny našich zahrad. Průběžně sklízejte každý den tak, jak dozrávají. Plesnivé, či jinak znehodnocené jahody nenechávejte na záhoně. Seberte je také a dejte do kompostu.

A co na červen říkají lidové pranostiky?

  • 8.6. - Medardova kápě, čtyřicet dní kape
  • 13.6. - Na svatého Antonína broušení kos započíná
  • V červnu deštivo a chladno způsobí rok neúrodný snadno.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Práce na zahradě v září? Je jí víc, než by se zdálo!

Práce na zahradě v září? Je jí víc, než by se zdálo!

Ani v září na vás nečeká zasloužený odpočinek, protože na zahradě stále zůstává práce habaděj. Vlastně se dá říct, že je jí za celý rok snad nejvíc. Jelikož se blíží zima, tedy období, kdy roste jen máloco, je třeba se na nepříznivé podmínky pořádně připravit.
Práce na zahradě v září? Je jí víc, než by se zdálo!
Srpnové práce na zahradě neutuchají

Srpnové práce na zahradě neutuchají

Ať si kdo chce, co chce, říká, v srpnu ještě do rybníka! Toto české pořekadlo je mile tematické, co myslíte? Letní teploty sice stále vládnou plnou silou, koupání a vodní radovánky jsou pořád v plném proudu, ale sem tam už ve vzduchu můžete ucítit nenápadný závan přicházejícího podzimu.
Srpnové práce na zahradě neutuchají
Červencové práce na zahradě volají

Červencové práce na zahradě volají

Už jste někdy přemýšleli, jak vznikl název červenec? Tento měsíc označuje období, kdy už všechno červené ovoce dozraje. To znamená, že sklidíme většinu letních plodů. Co je lepšího, než vlastní čerstvé potraviny?
Červencové práce na zahradě volají