Načítání obsahu...

Aktuality

Nevíte, jak správně pečovat o hadice? Poradíme Vám!

Zahrada v červnu

Zahrada v červnu

V červnu už máme za sebou tu náročnější práci na zahradě – rostliny vysety a zasazeny, případně projednoceny, je čas těšit se z prvních květů letniček a už i z plodů naší práce. Například červnové třešně už lákají svou sladkostí k ochutnání. Je čas pro odpočinek ve stinném koutku zahrádky.

Ale ruce do klína úplně složit nejde. Vždy se najde něco, co se na zahradě musí udělat. Co od vás vaše zahrada čeká v červnu?

  • Pokud je červen suchý a horký, jako je tomu letos, nezanedbávejte pořádnou závlahu. Nezapomeňte ani na zalévání stromů. A nejen kořeny. Jestli nějaký čas neprší, klidně zkropte i korunu. K tomu budete jistě potřebovat pořádnou zahradní hadici a nějaký šikovný nástavec. Malý tip: pokud použijete mulčovací kůru, déle zadržíte vláhu a také plevel bude muset víc bojovat, aby prorostl.
  • Ano, plevel – každoroční evergreen. Důležité je zbavovat se ho pravidelně a včas, dokud nevytvoří semena. A pokud už semena má, rozhodně ho nedávejte na kompost. Někdy ruční práce nebere konce, takže pomáhají herbicidy. Jen opatrně, ať neublížíte jiným rostlinám.
  • Máte-li možnost hostit na své zahradě nějaké užitečné živočichy, postarejte se, aby se jim u vás líbilo. Třeba žáby či ropuchy umí vyčistit zahradu od mnoha škůdců, například od nepříjemných slimáků. Udělejte jim malý rybníček či mini mokřad.
  • Nezapomínejte přihnojovat. Mnoho rostlin má náročnou práci – vytvářejí mnoho listů, květů a plodů. Trocha hnojiva do pravidelné zálivky jim pomůže.
  • Už sklízíte třešně? Ponechávejte jim stopky. Naopak višně se dají sklízet i bez stopek. Malý tip: pokud se vám stává, že při sběru třešní lámete malé větvičky, zkuste používat nůžky a třešně odstřihávat. Příští rok tak může být úroda větší. Nebudou totiž scházet ty malé větvičky, na kterých plody rostou.
  • Jahody – rubíny našich zahrad. Průběžně sklízejte každý den tak, jak dozrávají. Plesnivé, či jinak znehodnocené jahody nenechávejte na záhoně. Seberte je také a dejte do kompostu.

A co na červen říkají lidové pranostiky?

  • 8.6. - Medardova kápě, čtyřicet dní kape
  • 13.6. - Na svatého Antonína broušení kos započíná
  • V červnu deštivo a chladno způsobí rok neúrodný snadno.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?

V květnu je počasí stále nevyzpytatelné, ale teplých dní přibývá. Stejně tak přibývá práce na na zahradě. Naplno se musíme začít věnovat trávníku a bojovat bude třeba i s plevelem a se škůdci. Ovocné i okrasné stromy a keře kvetou naplno a vzduch je plný jejich omamné vůně. Pojďte se s námi podívat na tipy, jak o ovocnou zahradu pečovat.
Ovocná zahrada - jak o ni pečovat?
Jarní údržba zahradního nářadí

Jarní údržba zahradního nářadí

Sezóna prací na zahradě je v plném proudu. Věnujte nějaký čas i údržbě zahradního nářadí. Déle vám pak vydrží a práce s ním bude snadnější a bezpečnější. Na které nářadí bychom se tedy měli zaměřit?
Jarní údržba zahradního nářadí
Jaro v zahradě

Jaro v zahradě

Máme tady březen! Příroda se pomalu začíná probouzet ze zimního spánku a jaro tady bude co by dup. Slunce hřeje každým dnem víc a víc a pro zahrádkáře to znamená, že nastává období setí a každodenní péče o rozrůstající se rostliny. Tak na nic nečekejte a dejte se do práce!
Jaro v zahradě